Yumurtanın Faydaları ve Zararları

Yumurtanın faydaları ve zararları

Yumurtanın faydaları ve zararları

Bir yumurta yaklaşık olarak 213 mg kolesterol içerir, yıllardır yumurtanın diyet konusunda itibarının kötü olmasının nedeni de budur. Yapılan araştırmaya göre Amerikanların üçte biri kolesterolü için endişelendiği için yumurtadan uzak durmaya çalışıyor. Ancak, çoğu uzman (bilim adamı ve diyetisyen) kan kolesterolünü yemeklerdeki kolesterolün değil doymuş ve trans yağların arttırdığında hem fikir.

Yumurta

Yumurta

Yumurtanın İçeriği

Yumurtalar doğal olarak yoğun besleyicilerdir, yani bir yumurtada alacağınız besleyici içerik kalorisine oranla bir hayli fazla. Bir kocaman yumurta yalnızca 70 kaloriyken içerisinde 13 önemli besin bulunur. Yumurtalar bu sebeple kilo kontrolü için, beyin ve göz fonksiyonları için ve hamilelik sırasında sağlığınız korumak için vazgeçilmezlerden bir tanesidir.

Peki yumurta hangi besinleri içerir? Yumurta beyin fonksiyonlarımız için hayati olan kolin* besinini içerir. Yumurtalar ayrıca en kaliteli protein kaynaklarından bir tanesidir. Hatta yumurta o kadar etkili bir protein kaynağıdır ki bilim adamları besinler üzerinde çalışma yaparken protein değerini yumurtanın değeriyle karşılaştırıp sıralarlar . Yumurta ayrıca lutein*, zeaksantin* ve göz fonksiyonların çalışmasına yardımcı olan antioksidanlar içerir. Yumurta bunların dışında B12, demir, folik asit, B6, A, D ve vitaminlerini, selenium ve kalp dostu yağlar içerir.

Yumurtanın zararı olabilir mi?Yumurtanın zararları

Yumurta birçok besin içeren sağlıklı ve tüketilmesi gereken bir gıdadır. Ancak diğer tüm gıdalarda olduğu gibi yumurtayı da kararında tüketmek gereklidir, aşırı veya çiğ kullanımı vücutta çeşitli zararlara yol açabilir.

 

*https://tr.wikipedia.org/wiki/Lutein

*https://tr.wikipedia.org/wiki/Kolin

*https://tr.wikipedia.org/wiki/Zeaksantin

Bir Cevap Yazın