Yeni Doğan Bebek Bakımı

Yeni Doğan Çağı Muayeneleri

Yeni doğan bebek, 5-10 günlükken, ikinci muayeneye tabi tutulur. Bütün sistemlerin kontrolü yapılır. Yeni hayatına uyumu incelenir. Herhangi bir hastalık ve anomoli tespit edildiğinde, derhal önlem alınır. Doğuştan olan hastalıklar ve gelişim eksiklikleri, zamanında giderilmeye çalışılır. Çocuğun ileriki hayatında üzüntülere yer kalmaz.

Yeni Doğan Çağında Yatırma Ve Uyku

Bebek genelde sırtüstü veya yan yatılır. Bu şekilde ufak tefek kusmalardan ve boğulma tehlikesinden kurtarılır. Ama en uygun yatırma, karın üstü yatırma şeklidir. Hafif sert, kırışık olmayan bir zemin uygundur. Çocuk başını kaldırırsa, etrafını incelemeye başlayabilir. Yastık kullanılmaz. Yastık kullanmamak, çocuğun omurga bozukluklarını önler ve göğüs adalelerinin gelişmesine yardım eder.
Günlük uyku süresi 16-20 saat kadar olmalıdır. Bebek, sakin, aydınlık bir odada küçük yatağında uyutulur. Işık uyumasına engel olmamalıdır.

Yeni Doğan Çağı Ağlamalar

Yeni doğan bebeklerin ağlamaları, aileleri için önemli bir sorundur. Ağlayan bebeğe hemen bakılır. Bebeğin elbiseleri ve kundak ne kadar sıkı olursa bundan etkilenir. Çamaşırlar arasında iğne gibi yapancı cisim bulunması, gaz çıkaramama, emzik saatinin gelmesi, su ihtiyacı ağlama nedeni olabilir. Ağlayan çocukla ilgilenmemek, ağlamaya bırakmak cocuğu mutsuz eder, kucağa alma ise aileyi esir eder. Mutlaka orta yol bulunmalıdır.

Sağlığı yerinde olan bebekler, günün aynı saatlerinde sebepsiz olarak ağlarlar. Emzikten sonra rahat bir uyku başlar, uyanma zamanına doğru hafif kıpırdanmalar ve memnuniyetsizlik belirtileri görülür. Giderek şiddetini arttırı. Bu durum çoğu zaman “acıkması” şeklinde yorumlarnır. Ancak çocuk beslense bile ağlama krizleri devam eder. Ailenin panik içinde olduğunu hisseden bebek, ağlamanın şiddetini arttırır. Bazen bir saat kadar süren ağlama krizleri görülebilir. Bu duruma, sinir desarjı ( boşalma ) adı verilir.

Çocuk çoğu zaman da oyalanmak ister. Bu durum kolayca kucak alışkanlığına dönüşebilir. Bırakınca ağlar, kucakta susar. Ağzına yalancı mem alan ve parmak emen çocklarda bu vasıtlar susturuculuk görevi yapar.

Bebeğin sinirleri için faydalı olan ağlama seansları, aileler için dayanılmaz zor durumlardır. Sabır, ihtimam ve dikkat gerektirir. Üç aylığa kadar devam eder, sonra periyodik ağlama sağneleri azalır.

Sokağa Çıkarma

Yeni doğan bebek “zorunlu haller haricinde dışarıya çıkartılmaz” diye bir kural yoktur. Her canlı gibi onunda temiz havaya ve güneşe ihtiyacı vardır. Ayrıca temiz hava almak, çocuğun sinirlerini yatıştırır ve sakinleştirir. Ancak temiz olmayan hava, sis, duman, toz, egsoz gazlarının bol olduğu kış aylarında dikkatli davranmak gereklidir.

Yeni Doğan Bebeğin Temizlenmesi

Bebek dünyaya geldiği anda yapılacak ilk iş göbeğin bağlanması ve solunum yollarının temizlenmesidir.( Amniyos suyunun solunum yollarından dışar çekilmesi ) Çock 37 derecedeki suyla iyice yıkanır ve kundaklanır. Bundan sonraki yıkama işlemi, göbek düştükten sonra yapılır. Ancak zorunlu durumlarda bebeğin bazı bölgeleri yıkanabilir.
Yeni doğan bebek, sık sık kaka ve idrar yapar. Altı kirlenir ve pislenir. Derisi çok naziktir, tahrişten çabuk etkilenir. Mikroplanır ve ülserli yaralar oluşabilir. Temizliği pamukla, tahriş tmeyecek şekilde, kaynatılmış ve ılımış suyla yapmak uygundur. Bundan sonra yağ ve tuvalet sütü ile koruma altına almak gerekir. Zeytin yağı bile kullanılabilir. Ancak tahriş olmuşsa, antiseptik pomatlar ve steril pudralar kullanlmalıdır.

Henüz banyo yapmayan çocuklarda, günde bir kere tam temizlik yapılmalıdır. En küçük alanlar bile temizlenmeli, kakayı renk, koku ve miktar bakımından kontrol etmelidir.

Yeni Doğan Bebeğin Yıkanması

Bebeği yıkamak annenin en heyecanlı ve güzel görevlerinden biridir. Banyo yapmak genellikle saat 21:00 sularında ve emzikten hemen önce yapılmalıdır. Başlangıçta anneye bir kişinin yardımcı olması gerekir. Sonra, anne tek başına bu işi yapabilir.
Önce cocuğun, göz yakmayan bebek şampuanı veya sabunla baş ve vücudu iyice yıkanır. 37 derece sıcak su konmuş küvette bir kişi tutar, diğer kişi ise yıkamaya devam eder. Banyo çocuk için değişik bir ortam olduğundan ağlaması normaldir. İlerleyen aylarda ise banyo yapmak, eğlenceli bir oyuna dönüşecektir.

Her çocuğun bünyesine, direncine, ortamına göre banyo sayısı değişir. Ortalama olarak yazın her gün, kışın gün aşırı yapılmalıdır. Durumu uygun olan her çocuğa ( özel bir sorunu olmayan ) hergün banyo yaptılmalıdır. Bunu faydaları çoktur. Sinirleri yatıştırır. Deriyi temizler ve deri solunumun kolaylaştırır.

Bebeğin ( banyo yapmadığı zaman ) saçlarının mutlaka yıkamansı gerekir. Saçlı deri çok yağlı olduğundan, kabuklanma yapar. Konak olur.
Banyodan sonra çocuğu giydirirken sünnet derisi sıyrılmalıdır. İçi temizlenmelidir. Kızlarda ise yerel temizlik, en ufak kırışıklığa kadar, önden arkada doğru yapılmalıdır. Ters yönde yapılırsa, pislikler öne doğru taşınmış olur.

Bıngıldak

Yeni doğan bebeğin kafatası kemirleri iyice kaynamamıştır. Aralarındaki boşluklara “bıngıldak” denir. Sayıları 6’dır. Öndeki en büyüğüdür. Burada kafatası yumuşaktır ve her zaman düz olmalıdır. Çoğu zaman aileler bıngıldağa zarar geleceğinden korkarlar ve dokunmazlar. Ama oldukça dayanıklıdır. Şişme veya çökme var ise uzamn bir hekim tarafından kontrol edilmelidir.

Tırnak Temizliği

Bebeğin tırnakları uyurken, yavaşça kesilmeli, sonra temizleyici alkol ile silinmelidir. Kesilmeyen tırnaklar çok ince vekeskin olduğundan, bebek kendini yaralayabilir. unu önlemek için bebek eldiveni kullanılmalıdır.

Yeni Doğan Bebeğin Giydirilmesi

Çocuk giydirimesinde kilo, sıcaklık, mevsim, gece ve gündüz dikkate alınmalıdır. Yeni doğan bebeğin ısı düzenini koruma yeteneği gelişmemiştir. Deri yüzeyi, ağırlığına göre, kahile nazaran 3 kat geniştir. Bu da soğuğa ve sıcağa 3 kat zayıf demektir. Deri altı dokusunun yağdan fakir olması, ayrıca bir dezavantajdır.

Kışın 3 aylığa kadar yün kundak yapılmalıdır. Normal kilolu çocuklarda uzun müddet, kundak yapılmamalıdr. 40 günlüğe kadar kaldırılmalıdır. Çünkü çocuğun bacakları, kundak beziyle sıkıca sarıldığında, uyluk kemiği, leğen kemiğindeki yuvasından dışa kayar ve kendi elimizle kalça çıkıklığına sebep olabiliriz. Bebeğin karnında baskı yapan bir kundak, soluk almaz zorluğu ve gaz çıkarmada güçlük yapar. Kuymaya meyli arttırır. Mide dolunca genişleyemez, çocuk sıkılır ve kusar.
Bazen kundak o kadar sıkı bağlanır ki, çocuk nefes almakta güçlük çeker, yüzü kızarır, dudakları morlaşır. Aile telaş içerisinde bir hekime başvururlar.

Çamaşırların Yıkanması

Yeni doğan çamaşırlarını yıkamak ayrı bir özen ister. Her ne kadar yeni model çamaşır makinelerinde bebek çamaşırları için özel bir program olsa da, dikkat edilmesi gereken başka konular da mevcuttur. Toz deterjan kesinlikle kullanılmamalıdır. Yeni doğan bir bebeğin cildi çok hassastır ve hemen tahriş olur.
Yeni doğan bir bebek için en sağlıklısı çamaşır makinesi kullanmadan 20 dakikada çamaşırların sabun ile kaynatılıp ardından durulanmasıdır. Her ne kadar eski bir yöntem gibi gözükse de deterjanların içerdiği kimyasalları bebeğimizle ne kadar geç tanıştırsak, bebeğimizin yararına olacaktır.

Çamaşırlar bol güneşli bir yerde kurutulmalı ve hafif ütülenmelidir.

Bir Cevap Yazın