Yeni Doğan Bebeğin Suni Beslenmesi

Bebek, anne sütü aldıktan sonra huysuzluğu devam ediyorsa veya kısa bir süre sonra uyanıyorsa, iyi beslenip beslenmediği hakkında şüphe duyulur. Bu durumda çocuk belli aralıklarla tartılır. Günlük ve haftalık kilo alma durumu gözden geçirilir. Çocuğun günde 25-30 gr kadar alması lazımdır. Birde çocuğun aldığı günlük anne sütü tartılarak karar verilebilir. Her emzikten önce ve sonra tartılarak, aldığı günlük anne sütü hesaplanabilir. Bebeğin aldığı anne sütü veya su miktarının o günkü kilosunun altıda biri kadar olmalıdır.

Anne sütünün yeterli olmadığına karar verilirse, inek sütüyle takviyeli beslemeye geçilir veya ailenin ekonomik durumuna göre, anne sütüne benzetilmiş hazır mamalar verilir.

Yeni doğan mamalarının ana maddesi inek sütüdür. Bu yolla beslenen çocuklar gelişir ve büyüyebilir. Ama çoğu zaman uygulanan yanlış suni beslenme yöntemleri ile gelişme bozuklukları veya daha kötü sonuçlar görülebilir.

Hangi Mama En İyisidir ?

Anne tarafından, çocuk hekimi veya bu işlerle ilgilenenlere, çocuğa hangi mamanın iyi geleceği sıkça sorulur. Bu sorunun cevabını hemen almak isterler. Çocuğa en yarayan mamayı, bebeğin kendisi, anne ve doktor üçlüsü belirler. Bu seçim belirli bir süre içinde karar verilebilir.

Ancak en iyi mamayı düşündüğümüzde, ilk sırada süt anneliği gelir. Anne sütü yetmiyorsa, bizim memleketimizde de uygulanan yaygın bir gelenek vardır. Süt anneliği; aileler arasındaki bu yardımlaşmalar, akrabalıktan daha yakın bağlara sahip olmayı sağlar. İki aile çocukları birbirini kardeş sayarlar. Dinimize göre ise; nikah düşmez, yani evlenemezler. Bu gelenek son dönemlerde kaybolmaya yakındır.

Anne sütü bankası: Anne sütünün yeni doğan bebeği koruyan, en iyi ilaç gibi etki ettiği tespit edildikten sonra, yokluğunda, süt anneliğinin ayrı bir önem kazandığı görülmektedir. Bu imkan olmadığı zaman, anne sütü bankası kurulması düşünülmüştür. Ülkemizde de Hacettepe Üniversitesi’nde bu kuruluş faaliyet halindedir.

Süt Bankasında;

– Anne sütü yaklaşık 50 derecede saklanarak 24 saat içinde bebeğe verilir.

– Anne sütü pastörize edilerek muhafaza edilir.

– -20 derece dondurularak, kullanıma hazır tutulur.

Bebeğe mama veren veya emziren kişinin sık sık değişmemesi, özellikle aynı kişi olmalıdır. Çünkü bebek hep aynı yüzü görmek ister ve bundan mutluluk duyduğunu türlü halleriyle belirtir.

Suni ve karışık beslenen çocuğun normalden daha sık doktora kontrole gitmesi ve karşılaşılan durumların iyice değerlendirilmesi gerekmektedir. Verilen mamanın, bebek tarafından iyi kullanıp kullanılmadığı kontrol edilmelidir.

 

Bir Cevap Yazın