Yeni Doğan Bebeğin İlk Bakımı

İlk Bakım

Doğum yapan annenin bakımı yapılırken, diğer taraftan da bebekle ilgilenilir. İlk önce göbek düğümlenir. 1-2 cm üzerinden, steril makas ile kesilir ve bağlanır. Şayet kirli bir makasla bu işlem yapılırsa, bebek büyük ihtimal tetanoz olacaktır. Birkaç gün alkolle temizlenip, üzeri gazlı bez ile örtülür. Göze %1’lik nitratdarjan solüsyonu damlatılır. Ölçülüp, tartıldıktan sonra yıkanır, kurulandıktan sonra da göğsüne kimlik yazılı plaka veya flaster yapıştırılır.

Yeni doğan bebeğin ilk muayenesi, annenin yanında olmalıdır ve aileye ait bütün tıbbi bilgiler doktora verilmelidir.
Yeni doğmuş bebek ilk günlerde, sulu gıdaları az alır. Buna karşılık ter, kaka ve idrarla bol su kaybeder. Bu nedenle, doğum kilosunun onda biri kadarını kaybeder. Daha fazla su kaybederse, vücut ısısı artar, buna “susuzluk ateşi” adı verilir. Az şekerli su verilerek heme nomale döndürülür.

Yeni Doğan Sarılığı

Doğumun ikinci veya üçüncü günü gözlerde ve ciltte hafif sarıık belirir. Buna fizyoljik sarılık ( normal sarılık ) denir. Yeni doğan bebeklerde, al yuvarlar normaldan fazladır. Bunlarn yıkımı sonucu meydana çıkan sarı madde ( bilürubin ) – karaciğer henüz görevini yapmadığından – vücuttan atılamaz ve birikir. Kendiliğinden, bir iki haftada normale döner. Sarılık şiddetlenirse, tıbbı müdahale gerekebilir.

Göbek Kanamaları

Göbek kordonu düştükten sonra göbek kanamaları olabilir. Kordonun iyi bağlanmamasında ve anne kanında, kanamayı durduran K vitamini yokluğunda görülür. 3 gün boyunca ağızdan K vitamini takviyesi yapılarak, düzeltilir.

Bebeğin Memesinin Şişmesi
Annenin bazı hormonları bebeğe geçtiğinden, göğüs sismesine sebep olabilir. Bu duruma hiç müdahale etmeye gerek yoktur. Bir iki hafta içerisinde kendiliğinden kaybolur.
Kız çocuklarının haznesinde, hafif akıntı ve kan görülebilir. Bunlar da geçicidir.
Bebeğin ilk günlerde, cildi kırmızıdır. Birkaç gün sonra geçer, soluk pembe renge dönüşür. Ayrıca yüzde, göğüste, ayakta, sarı düğmecikler gibi beliren sivilceler çıkar.
Yeni doğan bebek 10-12 saat içine yapışkan, siyahımsı yeşil bir kaka yapar. Mekonyum denen bu ilk kaka, rahim içi hayatındaki safra ve bağırsak epitalinden oluşur.

Bir Cevap Yazın