Sağlıklı Doğan Bebeğin Özellikleri

Bebek için, rahim içi yaşam oldukça ideal bir ortam oluşturur. Çünkü bebeğin beslenme, korunma ve ısınma gibi ihtiyaçlar kendiliğinden temin olur. Rahim dışı yaşam başlayınca bu işler mutlaka bir başkasının yardımını ister. Ayrıca, tecrübe, ilgi, sevgi ve fedakarlık gerektirir.

Doğum olayı, anne ve çocuk için büyük bir iştir. Her iki vücut, önemli bir travma geçirmiştir. Ülkemizde her yeni doğan bebeğe tıbbi muayene zorunluluğu vardır. Bunun iki faydası:

1- Anomalilerin erken teşhisi, gerekli tedavinin ve müdahalenin yapılması,

2- Bulguların ışığında, muhtemel hastalıkların erken teşhisidir.

“Yeni doğan çağı” hayatın ilk dört haftasına denir. Bebek ölümlerinin çok büyük bir kısmı bu dönemde gerçekleşir. Bu nedenle oldukça önemlidir.

Normal Doğan Bebeğin Özellikleri

Genel görünümde ilk dikkat çeken başın büyüklüğüdür. Erişkinde 1/8 olan baş ve vücut oranı, yeni doğan bebeklerde 1/4 olmalıdır.

Yüz yuvarlak ve şiştir. Alt çene kemiği küçüktür. Göğüs yuvarlak, batın bombelidir. Vücudun orta kısmı, göbek hizasındadır. Ağırlık 3-3.5 kg kadar, boy ise 50-55 cm arasındadır. Baş çevresi ise 34-35 cm’dir.

Bebeğin Duruş Şekli:  Bacaklar karına çekik, eller yüz hizasında, baş hafif öne eğiktir. Bebek rahim içi hayatındaki duruş olan cenin pozisyonundadır. Şayet bu durum ilk saatlerden sonra kaybolup, gevşeme hali var ise bu normal değildir.

Nefes alma aralığı sıktır. Dakikada ortalama 40 kadardır. Kalp hızlı atar, dakikada 120 – 160’ı bulur. Bebek fazla aktiftir. Kuvvetli bağırır. Vücut ısısı doğumda anneninki kadardır. Sonra yavaş yavaş düşer ve ortama uyar. Deri rengi ilk gün pembedir. İkinci gün ise renk açılır ve hafif pullanmalar olur. Sırtta, omuzda, yanakta, ince kısa kıllar vardır. Birkaç hafta sonra dökülür. Sırtlarda, arkada bir iki cm’den bir el ayası büyüklüğüne kadar esmer, mongol lekeler bulunabilir. Önemi yoktur, birinci yaş sonralarına doğru kaybolur.

Şaçlar kuvvetli ve parlaktır. Kızlar genellikle saçsız doğar. Tırnaklar, parmak uçlarını hafif aşar. Üretim organlarına gelince: Kızlarda dış tenasül organının dudakları gelişmemiştir. Erkekte ise, sünnet derisi sıyrılmaz. Bu normaldir. Testisler biraz şiş ve rengi koyudur.

Göz rengi, 6-8 aylıktan sonra son şeklini alır. Dil bağı nadiren kısadır. Kesilmesi gerekebilir.

Göz kapakları şiştir. Hafif iç kanama olabilir ve kendiliğinden geçer.

Bir Cevap Yazın