Hamileyken Diş Tedavisi Yapılabilir Mi? Diş Sağlığı Bebeği Nasıl Etkiler?

Hamilelikte diş tedavisiHamilelikte annenin kalsiyum kaybına uğradığı bu nedenle bir diş kaybettiği yalnızca bir şehir efsanesidir. Ancak hamilelik sırasında ağız sağlığınıza dair bazı değişimler gerçekleşir. Bu değişimlerden en önemli olanı hormonlardaki artış nedeniyle (özellikle östrojen ve progesteron) diş etlerinizin plaklara karşı aşırı hassaslaşmasıdır.

Hamilelikte diş plakları beni nasıl etkiler?Hamilelikte diş tedavisi yapılır mı

Eğer plaklarla baş edilmezse gingivitis yani diş eti iltihabına yol açabilir. Bu durumda diş eti hassas, kabarık ve kırmızı bir hal alıp kolaylıkla kanayabilir. Hamilelikte diş iltihabı çoğu hamilenin başına gelen bir durum olup 2.aydan itibaren başlayabilir. Eğer zaten bu diş etinizde iltihap sorununuz varsa hamilelikte durum daha da kötüye gidecektir. Bu durumun tedavi edilmemesi halinde bu periodontitis*’e yani daha zararlı bir diş eti iltihabına dönüşebilir.

Bu problemleri nasıl engellerim?

Diş eti iltihabını (gingivitis) engellemek için dişlerinizi ve özellikle diş etine yakın kısımlarını temiz tutmalısınız. Dişlerinizi Florür** içeren bir diş macunuyla en az iki kez mümkünse her yemekten sonra fırçalamalısınız. Ayrıcı iyi besinler (özellikle C ve B12 vitamini içeren gıdalar) ağız sağlığınızı korumanıza yardımcı olur.

Diş eti iltihabı bebeğimin sağlığını etkiler mi?

Araştırmalar diş eti iltihabı ile erken doğum, düşük kilolu bebekler arasında bir bağlantı olduğunu söylüyor. Diş etlerinizden kan akışımıza aşırı miktarda bakteri karışabiliyor. Eğer bakteriler bu şekilde kana karışabilirse burdan rahime kadar gelip rahimde prostaglandin*** (Erken doğuma neden olduğu zannedilen madde) üretimini tetikleyebilir.

Diş sağlığıDişçiye ne zaman gitmeliyim?

Hamilelik başladıktan itibaren en kısa sürede diş hekiminize başvurmanız yararınıza olacaktır. Hamilelik süresince yapmanız gerekenleri hekiminize sorup uygulamanız hem ağız sağlığınız hem de bebeğiniz sağlığı için önemlidir.

Hamilelikten hangi diş tedavilerinden kaçınmalıyım?

Acil olmayan işlemler tüm hamilelik süresince yapılabilir. Ancak diş tedavisi için en uygun zaman hamileliğin 4. ve 6. ayları arasıdır. Ayrıca yalnızca acil olan röntgenler hamilelik sırasında çekilmelidir. Ve son olarak ertelenebilecek diş tedavi işlemleri hamilelikten sonrasına ertenlenmelidir.

 

*** https://tr.wikipedia.org/wiki/Prostaglandin

** https://tr.wikipedia.org/wiki/Flor%C3%BCr

*  https://tr.wikipedia.org/wiki/Periodontitis

Yumurtanın Faydaları ve Zararları

Yumurtanın faydaları ve zararları

Yumurtanın faydaları ve zararları

Bir yumurta yaklaşık olarak 213 mg kolesterol içerir, yıllardır yumurtanın diyet konusunda itibarının kötü olmasının nedeni de budur. Yapılan araştırmaya göre Amerikanların üçte biri kolesterolü için endişelendiği için yumurtadan uzak durmaya çalışıyor. Ancak, çoğu uzman (bilim adamı ve diyetisyen) kan kolesterolünü yemeklerdeki kolesterolün değil doymuş ve trans yağların arttırdığında hem fikir.

Yumurta

Yumurta

Yumurtanın İçeriği

Yumurtalar doğal olarak yoğun besleyicilerdir, yani bir yumurtada alacağınız besleyici içerik kalorisine oranla bir hayli fazla. Bir kocaman yumurta yalnızca 70 kaloriyken içerisinde 13 önemli besin bulunur. Yumurtalar bu sebeple kilo kontrolü için, beyin ve göz fonksiyonları için ve hamilelik sırasında sağlığınız korumak için vazgeçilmezlerden bir tanesidir.

Peki yumurta hangi besinleri içerir? Yumurta beyin fonksiyonlarımız için hayati olan kolin* besinini içerir. Yumurtalar ayrıca en kaliteli protein kaynaklarından bir tanesidir. Hatta yumurta o kadar etkili bir protein kaynağıdır ki bilim adamları besinler üzerinde çalışma yaparken protein değerini yumurtanın değeriyle karşılaştırıp sıralarlar . Yumurta ayrıca lutein*, zeaksantin* ve göz fonksiyonların çalışmasına yardımcı olan antioksidanlar içerir. Yumurta bunların dışında B12, demir, folik asit, B6, A, D ve vitaminlerini, selenium ve kalp dostu yağlar içerir.

Yumurtanın zararı olabilir mi?Yumurtanın zararları

Yumurta birçok besin içeren sağlıklı ve tüketilmesi gereken bir gıdadır. Ancak diğer tüm gıdalarda olduğu gibi yumurtayı da kararında tüketmek gereklidir, aşırı veya çiğ kullanımı vücutta çeşitli zararlara yol açabilir.

 

*https://tr.wikipedia.org/wiki/Lutein

*https://tr.wikipedia.org/wiki/Kolin

*https://tr.wikipedia.org/wiki/Zeaksantin