Gebelikte Nasıl Beslenmeli?

hamilelikte-yemek-listesi-beslenme-programiGebe bir kadın, aile çevresinde özel bakım ve ilgi görmelidir. Genellikle ” iki can taşıyorum ” düşüncesine kapılmamalı , kendine gerekli dikkati göstermekle beraber fazla aşırı gıda alımında kaçınmalıdır. Gebelikte en önemli konu dengeli beslenmedir.

Gebelerin yememesi gereken gıdalar arasında baharatlılar, çok tuzlular, bol şekerli ve nişastalı besinler sayılabilir. Sindirimi zor, sakatat, işkembe, az hayvanları, kızartma sosis, salam, yağlı et, sucuk, pastırma gibi gıdalar çok az alınmalı, mümkünse yenmemelidir.

Ana gıdaların yanında, bazı vitamin ve mineral ihtiyacı da göz önünde bulundurulmalıdır.

Demir: Demir ihtiyacı 35 mg kadardır ve günlük gıdalar ile çok rahat alınabilir. Gebeliğin son aylarında demir ihtiyacı artmaktadır. Gebeliğin 6. ayından sonra anne rahmindeki bebeğin kansızlığı bile söz konusudur. Bu gibi durumlarda doktor gözetiminde demir içeren ilaçlar kullanmak gerekebilir.

Tuz: Tuzlar, günlük ihtiyaçtan fazla alındığı takdirde şişlikler ( ödemler ) meydana çıkar. Bünye ne kadar tuz depolar ise, vücutta o kadar su tutulur. Dokular esnekliğini kaybeder, doğum mekanizması iyi çalışmaz, zorluklar meydana gelir. Böbrek bozuklukları oluşur, böbrekte süzme güçlükleri belirir. Albümin idrarla dışarı atılır.

Gebelikte beslenmeVitaminler

 Vitaminler, gebelikte olmazsa olmazlardandır. Çocuğun büyümesi ve doğumdan sonraki aylarda gelişmeyi sağlıklı olarak sağlamak için lazım olan vitamin ve mineraller zamanında annenin kanından bebeğe geçmiş olmalıdır.

A Vitamini:  Büyüme ile ilgilidir. A vitamini eksikliğinde, gebe kadında görme bozuklukları, sindirim bozukluğu ve bazı cilt hastalıkları görülebilir.  Çocukta ise gelişim yavaşlığı görülür. Yağda eridiğinden süt, tereyağ, peynir, karaciğer ve balıkta bol bulunduğu gibi havuç, lahana, ıspanak, domates, marul gibi sebzelerde de ciddi oranda bulunur.

B Vitamini: B vitamini, organizmaların normal çalışması, sinirlerin, kasların ve sindirim organlarının işlemesi için oldukça gereklidir. Yeşil sebzeler, mercimek, buğday ve bezelyede bol miktarda B vitamini bulunmaktadır. Yokluğunda veya azaldığında iştahsızlık, kabızlık, ishal, sinir iltihapları, nevralijiler, adele kasılmaları ve doğum zorlukları meydana gelir.

C Vitamini: Vücudun direncini arttıran vitamindir. Kan yapımında ve diğer fizyolojik hadiselerde yardımcı olur. Taze meyvelerde, yeşil sebzelerde, narenciye, domates, biber, maydanoz ve ağaç çileğinde bol miktarda bulunur.

D Vitamini: Günlük besinlerde az bulunan bir vitamindir. Vücut, güneşin ultraviyole ışını etkisi ile bu vitamini üretir. Eğer D vitamini üretiminde eksiklik var ise, bu eksiklik ilaç şeklindeki D vitamini ile giderilir.

E Vitamini: Bu vitamin gebe kalmayı kolaylaştırır. Aynı zamanda gebeliğin devamına destek olur. Özellikle karaciğer, yağ ve sebzelerde bulunur. E vitamini eksikliğinde ise kansızlık gözlenir.

K Vitamini: Kanın pıhtılaşmasını sağlayan vitamindir. Doğum sonu kanamalara engel olunabilmesi için, doğumdan birkaç gün önce, enjektörle gebe kadına verilebilir. Bebekte, yeni doğan çağının ilk kritik günlerinde, hatta doğum olayının meydana geldiği anda doğum mekanizmasından etkilenen organlardaki iç ve dış kanamalara engel olur. Eğer annede yeteri miktarda K vitamini mevcut ise, bu vitamin çocuğa da geçer. Karaciğer, yeşil salata, lahana ve ıspanakta bulunur.

Gebelikte Alkol

Gebe kadının alkol alması kedisi ve bebeği için çok zararlıdır. Alkol gebenin kanından, bebeğin kanına da geçer. Bu durum, çocuğun normal gelişim sürecini yavaşlatır. Çocuğun düşük kilolu olmasına, zeka geriliğine ve kemik şekil bozukluğuna yol açabilir. Ayrıca ölü doğan çocukların %15’inde kanlarında alkol bulunmuştur.G

Bir Cevap Yazın