Anneliğe Hazırlık

Annelige Hazırlık Dışarıdan, 4 veya 5 aya doğru fark edilmeye başlar. Beşinci ayında batın boşluğunu doldurur. Sekizinci ayda göğüs kemiğinin alt ucuyla göbek hattının tam ortasına gelir. Dokuzuncu aya doğru bütün karın boşluğu dolmuş olur, doğuma yakın inmeye başlar. Rahim ağırlığı ise 1200 gramı bulur. İçi ise 4-5 litre hacmindedir.

Büyüyen rahim içi organlara, idrar torbasına basınç yapıp sık sık idrar yama isteği doğurur. Göğüs kafesine yapılan baskı ise nefes zorlukları, bağırsaktaki basınç kabızlık, mideye yapılan baskı ise bulantı yapar. Kalça içi damarlarına gösterdiği etki ise varis ve Hemoroid oluşmasına sebep olabilir.

Gebeliğin sonuna doğru ortalama 10 kilo alınması normal sayılabilir. Bunun sadece 4.5 – 5 kilosu bebek ve ek organlara aittir.

Süt Vermeye Hazırlık

Gebelik devam ettiği süre boyunca vücudun süt fabrikası olan göğüsler imalata hazırlanır. Gebeliğin beşinci haftasından sonra göğüsler büyümeye başlar. Gerilemelerden dolayı iğne batıyormuş gibi şikayetler oluşabilir. Bunlar normaldir. Göğüs ucu barizleşir, etrafında koyulaşmalar olur ve bombeleşir. Sekizinci haftaya doğru üzerinde hafif sivilceye benzer görüntüler meydana gelir. Dördüncü aydan sonra süt kanalları gelişir. Doğumdan hemen sonra süt yapımı başlar. Metabolik faaliyetler hızlanır. Karaciğer ve böbrekler fazla çalışır. Solunum artar, kalp atımı 80 kadardır. Rahim yolu doğum için hazırlık içindedir.

Rahimin kas lifleri kalınlaşır, uzar ve esnekleşir. Bu esneklik doğum hareketlerini kolaylaştırır ve rahme gelen giden kan damarları da kalınlaşır. Çünkü kasların normalin üzerinde beslenmesi gereklidir. Çıkış kanalı da, doğum için hazırlık yapar; yumuşar, esner ve nemlenir. 11 cm kadar genişler. Vajen ( hazne ) yolundaki lifler de uzar, yumuşar ve genişler.

Basen kemikleri birbirine yapışık ve kaynamış değildir. Bir bağ dokusu ile birbirine bağlanmıştır. Altıncı aydan sonra bağ lifleri gevşer. Doğumdan önce 3 cm kadar açılır.

Karaciğerde yapılan protrombin imalatı hızlanır. Bu madde doğum kanamalarını önler. Bu arada doğuma yardım edecek rolaksin denen hormon yumurtalık ve “son”da yapılarak doğumu kolaylaştırır.

Çocuğun Korunması

Gebelerde bulaşıcı hastalıklara ev mikroplara karşı bir baraj kurulur. Normalde var olan bu mekanizma gebelikte artar. Doğumdan sonra da çocuğu altı ay boyunca korumaya devam eder. Kadın vajenindeki laktik asit ve rahim ağzındaki tıkaç maddeleri, mikropların yukarıya çıkmasını önler ve içerideki çocuğu korur.

Hormonlar

Hormonlar 9 ay boyunca gebeliği idare eder ve korur. Bu faaliyeti büyük bir organizasyonla, çok hassas bir saat gibi devam ettirir. Gebelik süresinde yumurtanın yerleşmesi ve  yumurtlamanın durdurulması hormonların görevidir. Ayrıca döllenmiş yumurtanın korunması, gelişmesi ve rahimin hem döllenmiş yumurtayı hem de cenini dışarı atmaması işini gene bu hormonlar organize eder.

Bir Cevap Yazın